جایزه ی نوبل

 

 

هاروش و واینلند با اثبات این که مشاهده مستقیم سیستم‌های کوانتومی منفرد بدون از هم پاشیدن آنها امکان‌پذیر است، دریچه تازه‌ای را به دنیای مکانیک کوانتومی باز کردند. شیوه تجربی خلاقانه این دو محقق در کنترل و ارزیابی حالات کوانتومی بسیار شکننده باعث شده برداشتن اولین قدم‌ها در راه تولید ابررایانه‌های مبتنی بر فیزیک کوانتومی ممکن شود و بشر به تولید ساعت‌هایی بسیاردقیق فکر کند که بارها از ساعت‌های سزیومی کنونی حساس‌تر عمل خواهند کرد.

ذرات منفرد نور یا ماده از قوانین فیزیک کلاسیکی که می‌شناسیم، تبعیت نمی‌کنند، آنها تابع قوانین فیزیک کوانتوم هستند، جدا کردن آنها از محیط پیرامون کار ساده‌ای نیست و بلافاصله پس از اینکه با جهان خارج برخورد می‌کنند، دیگر خواص کوانتومی شگفت‌انگیز خود را نشان نمی‌دهند. در نتیجه مشاهده مستقیم آنها چندان ساده نیست و تنها از طریق آزمون‌های تجربی می‌توان به خواص عجیب کوانتومی آنها پی برد.

هاروش و واینلند هر دو بر روی تعامل میان ذرات نور و ماده کار کرده‌اند، بخشی از فیزیک که اپتیک کوانتومی نامیده شده و از سال‌های میانی دهه 1980/1360 تاکنون شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در آن بوده‌ایم. شیوه این دو محقق مشترکات بسیاری دارد؛ اما در نهایت متفاوت عمل شده است: واینلند کنترل و اندازه‌گیری اتم‌های باردار یا یون‌های به تله افتاده را با ذرات نور یا فوتون‌ها تجربه کرده و هاروش در آزمونی متفاوت با ارسال اتم‌ها به درون تله‌ای که فوتون‌ها را به دام‌ انداخته، کنترل و اندازه‌گیری ذرات نور را تجربه کرده است.

 

کنترل یون‌های منفرد در تله

در آزمایشگاه دیوید واینلند در بولدر، کلرادو، یون‌های منفرد در تله‌ای حفظ شده‌اند که توسط یک میدان الکتریکی از محیط پیرامون خود جدا شده است. آزمون‌ها در خلاء و در دمای بسیار پایین انجام می‌شود تا این ذرات از اثر گرما و پرتوها در امان بمانند. یکی از جالب‌توجه‌ترین بخش‌ها در این آزمایشگاه، هنر به کارگیری پرتوهای لیزر است که می‌توانند سطح انرژی ذرات را در پایین‌ترین سطح ممکن نگه دارند. از سوی دیگر استفاده از پالس‌های لیزری که با دقت محاسبه شده‌اند، می‌تواند ذره را در حالت برهم‌نهی (superposition) قرار دهد. در این حالت یک اتم می‌تواند همزمان دو موقعیت متفاوت را در دو سطح انرژی پیاپی اشغال کند و توسط پالس‌های لیزر در نیمه راه میان سطح انرژی پایین و بالاتر نگه داشته خواهد شد.

 

/ 0 نظر / 7 بازدید